August 01, 2014

Mr. and Mrs. Tugendhat

Naše cestovatelské nadšení neskončilo v sobotu v Adršpachu, ale hned jak jsme se vrátili (a vlastně hlavně kvůli tomu), tak jsme se v neděli vydali do Brna do villy Tugendhat. 
***
Opravdu jsme na jih Moravy přijeli v podstatě jen kvůli této památce o den dříve, jelikož vstupenky jsme měli zakoupené už od dubna a to z jednoho prostého důvodu - v půlce dubna jsem zjistila, že první volný termín prohlídky je 27. července. To jako fakt. Lístky byly dárek pro přítele k narozeninám, které má na prvního máje. 
To jsem nezvládla, trošku! Na druhou stranu - mohli jsme jeho narozeniny oslavit ještě jednou :-D. Ale to tříměsíční čekání...to stálo za to.
***
Fotky interiéru jsem nepořizovala, jelikož cena za toto povolení byla 300 Kč, což se mi zdálo celkem dost. Spokojila jsem se tak s fotkami exteriéru :)

IMG_1025


Opravdu, čekat se vyplatilo. Interiér je krásně spravený, dýchne na vás atmosféra třicátých let a design - ten je prostě nadčasový! Jooo, jak se to staví, když architekt dostane zakázku s nálepkou "neomezený rozpočet" :)Jinak vilka vyšla v tehdejší době na krásných 8 milionů československých (prý hodnota 50 rodinných domů). 
Prostě WOW.
***
Jedinou nevýhodou se pro nás stalo počasí. Bylo horko a dusno, takže v prvním (ložnicovém) patře příjemně zrovna nebylo. Vzhledem k zachování původního rázu domu - klimatizaci samozřejmě nemají. I když v podstatě prapůvodce zde najdeme - tou je vzduchotechnika, díky které se dal jednak vyměnit vzduch v celém domě, ale také vilu v zimě vytápět. Takže pokud se sem vydáte, zkuste si objednat i chladnější počasí :)

IMG_1015

Tyto honosné skleněné tabule se dají celé sesunout dolů - opět pomocí původního systému, který funguje na principu závaží. Prostě a jasně - celá tabule sjede o patro níž.
Podle průvodkyně si rodina užívala sezení u takto otevřených oken až do pozdního podzimu, kdy v domě všichni sedávali v kožiších. Díky tomu se vlastně celý obývací prostor krásně propojil s přírodou (tedy přilehlou zahradou) a vznikal tak jeden koncept - v podstatě moderního bydlení.

IMG_1014

IMG_1010

IMG_1013

IMG_1003

IMG_1035

Jedna z přilehlých ulic nedaleko vily Tugendhat - ulice Schodová. Je to v podstatě kousíček z centra Brna, ale nikdy jsem tady ještě nebyla. Takže mě překvapilo, jak krásná vilová čtvrť tady je.

IMG_1040

Na konci prohlídky je možné vybrat si z velkého množství suvenýrů - knihy, trička, tužky, odznáčky, v podstatě na co si vzpomenete. No, nemohla jsem si nechat ujít tyto tašky! Dvě jsou obyčejné papírové, které citují architekta budovy Ludwiga Mies van der Rohe "God is in the detail" a "Less is more", který se těmito hesly řídil při navrhování svých budov. Třetí taška je plátěná, s vyobrazením vily samotné.

6 comments :

 1. tam se taky musím někdy podívat! miluju architekturu a design a vila tugendhat je prostě úžasná!

  ReplyDelete
 2. Krásné fotky! :)


  http://fashion-istheanswer.blogspot.cz/

  ReplyDelete
 3. Byla jsem tam na prohlídce už před mnoha lety při návštěvě Brna, ale klidně bych to zopakovala!! Úžasná stavba :-)

  ReplyDelete
 4. najlepšia kamarátka študuje v Brne a túžim ju navštíviť, tiež tieto krásne miesta! :).

  Kejmy ♥.

  ReplyDelete
 5. V této vile jsem nebyla, a přiznám se, že mě to nikdy ani moc nepřitahovalo, ale když jsem si teď přečetla, jak moc dopředu jsou vyprodané vstupenky...tak na tom asi něco bude :-D. děkuju za tip :-)

  ReplyDelete
 6. vila Tugenhat je cisty skvost, ja som bola aj v nej a este aj na specialnej vystave a to je neskutocne skoda co sa s nou napachalo.sice je super, ze sa takto krasne zrestaurovala ale tie roky ako sa nechavala spustnut..to je proste hrozna

  ReplyDelete

Thank you for all your comments!