February 05, 2016

TOTAL CRUSH: YOGA

Dneska článek trošku z jiného soudku. Já a jóga. Jóga a já. Koketujeme spolu už nějakou dobu, ale vždycky ji ode mě odlákají nějaké zásadnější "starosti" - jako klasicky: teď je potřeba pracovat, teď nestíhám do školy, teď se raději kouknu na film, a co napsat něco na blog? Hmm, moje vůle je prostě klasicky zlomená během chvíle. A když to cvičení odložím o jeden den, ono se přece nic nestane, deadline v práci je přednější! Dny ale plynou a k té jedné zmeškané lekci se nevrátím už nikdy. 

Tentokrát (jako už po sto padesáté) doufám, že to bude jiné. Ne, ono to BUDE jiné! Už v lednu jsem si jako každý rok dala předsevzetí, že svou lenost prolomím a začnu se sebou něco dělat. Přece jenom, už mi není patnáct a moje tělo rozhodně není tak pružné jako před pár lety (teď zním jako největší stařena na světě, ale prostě když se nehýbete, je to tak!). Kolikrát si říkám, jak jsem to mohla nechat zajít tak daleko, ale jednoduše když vaše škola i práce spočívá v tom, že sedíte jen u počítače a do pohybu nejste odjakživa totálně zažraní, jediné, co nakonec zvládnete, je přeplazit se ze židle na sedačku. A to je celý můj "pohyb". 

Bohužel vám to ale tělo po čase začne vracet a to dost nepříjemně. Bolesti zad se stupňují a začnete si ve svých pětadvaceti připadat jako nějaký looser, který se nedokáže ani rozběhnout nebo se pořádně ohnout, aby mu někde nezakřupalo. 

Takže už v lednu jsem si dala zahřívací "jógovací" kolo a na únor si vytyčila třicetidenní challange. Už delší dobu sleduju na youtube kanál Yoga with Adriane, podle kterého taky cvičím. Právě v lednu zveřejňovala cvičení na každý den (celá sekvence se jmenuje Yoga camp) a jednotlivá cvičení mají vždycky nějaké "motto". Není to tedy pouze o cvičení těla, ale i trošku o cvičení mysli (v pozitivním slova smyslu, samozřejmě :). 

Obecně v životě nejsem žádný optimista, spíše naopak. Pesimismus a sarkasmus mi nechybí a tak doufám, že i v tomhle se třeba trošku posunu a začnu se na věci dívat i z jiné perspektivy. 

Pokud se chcete dozvědět pět důvodů, proč za mě zrovna jóga, rozklikněte si článek, najdete tam i další motivační obrázky :)
Joga_kolaz_2
source: Pinterest

A proč mě nadchla zrovna jóga? 
 • do ničeho vás nenutí - při cvičení děláte jen to, co je vám příjemné. Pokud prostě dneska nedokážu úplně propnout kolena, protože by mě to mělo bolet, dělat to nemusím. Jdete jen tak daleko, abyste se netrápili, ale současně se příjemně protáhli. Poznáváte svoje tělo, svoje limity, což mi momentálně dost vyhovuje.
 • pracujete nejen s tělem, ale i s hlavou - rozhodně to chce praxi, ale při každém cvičení se snažíte soustředit jen na daný moment a hodit všechny starosti za hlavu. Zapomenout na deadliny, nepříjemnosti a užít si okamžik jen sami pro sebe. Protože ať chceme nebo ne, to každý z nás čas od času potřebuje. 
 • postupné protahování těla a jeho lepší držení - ač jsem toho zatím moc neodcvičila, po každé cítím, že jsem napřímenější a mám hezky rovná záda. Co si budeme povídat, sezení u počítače těmto partiím zrovna neprospívá. 
 • můžete cvičit v podstatě kdekoliv a kdykoliv - jediné, co potřebujete, je podložka, kterou seženete za pár korun. K tomu pohodlné oblečení, ve kterém se budete cítit fajn a můžete jít na to!
 • a na závěr - pozice mrtvoly :) - po cvičení většinou následuje krátká meditace, kdy se uvolníte, snažíte se jakoby rozplynout do země. Jsou to báječné a uvolňující pocity! Já u toho teda téměř vždycky usnu :-D No ale kdo by si po cvičení nechtěl dát malého šlofíčka :))
Dneska mám před sebou čtvrté cvičení ze třiceti, rozhodně budu dávat i nějaký update na blog, jak to se mnou v průběhu bude vypadat! Zatím mě můžete rozhodně sledovat na instagramu jako @freckledstyle.

#yogacamp #zazdravytelo

Mějte krásný víkend!

Vaše Eli.
Joga_kolaz


source: Pinterest

5 comments :

 1. Super článek Eli, a super inspirace, mrknu na její youtube. Já se snažím cvičit jógu aspoň 5x týdně, i když někdy je to třeba jen 20min sekvence večer, občas podle youtube nebo NTC aplikace třeba 45min. Ale taky se mi stává, že to odkládam, ležim v učení, nestíham, ale fakt mi pomůže se aspoň na tu chvilku protahnout (a odkřupat si záda :D). Akorát se nemůžu moc donutit na jógu někam zajít - ráda bych třeba jednou týdně, ale vždycky mi do toho něco vleze :-)

  ReplyDelete
 2. Přesně tak, Eli. Chodím už několikátý rok na Hot jógu a musím říct, že je hned poznat, když jeden týden vynechám. Momentálně jsem začaa chodit dva dny po sobě. Je to náročné, ale při pozicích to hned poznáš, že se vážně někam posouváš a to je pro mě veliký zdroj motivace! Takže držím palce i tobě. Jóga je prostě nej! ;)

  http://www.obycejny-blog.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. Bezva clanek! Radeji cvicim doma nez nekam chodit. I kdyz jsem aspon jednou tydne chodivala asi pet let. Ted se mi vecer nikam nechce, ale zvladam tak nejak aspon tech 20 minut denne, no nekdy se stane, ze vynecham. Musim byt sama doma.

  Budu te sledovat :-)

  ReplyDelete
 4. Že bych se do ní taky někdy už konečně dokopala?! To jsou furt samý výmluvy, co si budeme podívat no...
  A držím moc palce, ať tuhle 30denní "výzvu" zvládneš. :)

  Lucka www.sleepy-cat.com

  ReplyDelete
 5. Tak to ti teda držím palce a doufám, že těch třicet dnů vydržíš ;). Já teď začala cvičit každé ráno, jen lehce, ne jógu, ale obyčejné rpotahování, lehké posilování břicha a stehen a myslím, že zemřu :D. Ve škole mám rpoblém vyjít do schodů :D, ale taky si držím palce.

  ReplyDelete

Thank you for all your comments!