June 27, 2016

RECEPT NA POHANKOVÉ RIZOTO

Lahodně s Ellou je hit, který ovládá veškerý (food)bloggerský prostor (aspoň ten, ve kterém se nacházím já :-D). Tuhle druhou kuchařku od půvabné Elly jsem si ale nekoupila jen proto, že bych se nechala ovlivnit masivní instagramovou kampaní. Ona je prostě a jednoduše dobrá. 

Na poličce už mi od loňska stojí kuchařka číslo jedna, a tak jsem nemohla vynechat příležitost doplnit si výbavu i o její mladší sestřičku. Takže pokud chcete zkusit něco ze světa bezlepkové veganky, rozhodně si pro ni skočte. Spousta krásných a barevných receptů už na vás čeká. 

Pořízená fotka je na první (a asi i druhý pohled) trochu matoucí, tedy pokud znáte Ellu. Uvědomuju si to až teď, ale obrázek je to hezky barevný, tak co. Recept na pohankové rizoto totiž nepochází z knížky, navíc se s ní vlastně trochu bije - to sázené vejce by Ella rozhodně nepoužila. Ale tak berte to jako můj malý upgrade pro ty, kteří se naprosto nevyhýbají živočišným zdrojům energie. Já je ve svém jídelníčku mám, veřejně zde přiznávám, ano, jím maso. Ale snažím se nakombinovat různé "styly" a najít, co je pro moje tělo to nejlepší :) Takže snad mi fotku téhle knížky s touhle pohankou dneska odpustíte! Na mou obhajobu musím dodat, že jsem si ji v ten den zrovna přinesla z knihkupectví a navíc - je tak hezky fotogenická (i s tou pohankou! :)), že jsem ji tam musela dát. Tak a teď už honem na recept ---->>>  Budete potřebovat:

 • loupanou pohanku (přes noc namočenou) 
 • žampiony
 • špenát
 • tamari omáčku
 • pepř
 • bylinky (majoránka)
 • sůl
 • dále můžete použít i cibulku, prolisovaný česnek
 • (vejce)

Loupanou pohanku si den předem namočíme do studené vody, necháme přes noc odpočívat. To nejen zkracuje dobu vaření, ale také pomáhá probudit enzymy uzamčené v pohance, které se díky tomuto prostému kroku mohou uvolnit. Následující den pohanku slijeme a dáme do čisté vody (poměr zhruba 1:2). Zakápneme omáčkou tamari, můžeme přidat majoránku a přivedeme k varu. 

Pohanku vaříme tak dlouho, dokud nedosáhneme určitého stupně "krémovosti" (stejně jako u klasického italského rizota). Já mám vždycky pocit, že se to děje poměrně dost rychle, tak si to pohlídejte. Můžete pohanku taky dát takzvaně "do peřin" - jednoduše ji stáhnete z ohně a zabalíte do dvou utěrek, kde ji necháte "dojít". Každopádně voda by se měla do pohanky vpít, pokud se tak nestane, můžeme přebytek scedit.

Mezitím si připravíme houby a špenát. Houby nakrájíme na podélné plátky, špenát spaříme (můžeme použít i mražený, připravíme podle návodu). Houby i špenát ochutíme, osolíme, opepříme a vmícháme k pohance. Společně prohřejeme a nakonec můžeme dle potřeby dochutit, například muškátovým oříškem nebo stroužkem prolisovaného česneku. Já ho momentálně nepoužívám, protože asi příliš dráždí moje slabé zažívání. 

Pokud máte rádi, nahoru můžete přidat sázené vejce a posypat si jídlo jarní cibulkou. Hodí se jako lehký vegetariánský oběd, ale poslouží i jako chutná večeře. 

Nechte si chutnat!

2 comments :

 1. Tohle je skvělý recept! Pohanku jím teď často, ale spíše k snídani nasladko.

  ReplyDelete
 2. Vypadá to na skvělý recept a musím se přiznat, že jsem o této kuchařce ještě ani pořádně neslyšela, takže jsem moc ráda, že jsem zavítala na tvůj blog a zas si trošku rozšířila obzory :)

  ReplyDelete

Thank you for all your comments!